Daug kam aišku, kaip svarbu prieš pradedant dainuoti, įkvėpti. Tačiau nelabai daug kur išgirstame, kad lygiai taip pat svarbu ir iškvėpti. Atrodo pakankamai akivaizdu kai dabar tai skaitote? Tačiau realybėje ir praktikoje deja taip nėra. Todėl noriu pakalbėti apie tai plačiau.
Dainavime kvėpuojant pasitaiko labai daug niuansų. Dažniausiai mes galvojame kaip spėti įkvėpti, prieš ateinant sekančiai dainoje frazei. Ypač jeigu kūrinys greitas ir aktyvus, su tuo iškart susidursime. Čia kalba eina apie tiksliai susidėliotą planą. Kvėpavimui planas turėtų būti sudarytas dar prieš pradedant dainuoti nuo pradžių iki galo.
O dabar pamąstykime. Įkvepiant praeina tam tikras laikas, tačiau ar iškvepiant laiko nepraeina? Žinoma, kyla natūrali mintis, jog dainuojant savaime oras ,,išsikvepia''. Tačiau kas, jeigu dainuojant dar ir įsiveržėme ir raumenys įsitempė? Sekantis įkvėpimas bus tikrai ne toks lengvas ir paruošiantis gražiai ateinančiai frazei ir muzikinei linijai. Taigi, vedu prie to, jog iškvėpimas suteikia atsipalaidavimą, ir jis turėtų įvykti po dainuojamos frazės. Tai yra, jam skiriamas papildomas laikas ir dėmesys. Panagrinėkime ką turiu omenyje sakydama ,,kvėpavimo pūslės''. Jomis vadinu oro perdozavimą
, kuomet susitelkiama į įkvėpimą ir įkvepiama per dažnai, neišnaudojant prieš tai įkvėpto oro. Tokiu būdu raumenys nevaldomai įsitempia ir krūtinė pakyla, o kvėpavimas tampa paviršutinis. To pasekoje balsas praranda savo žemą poziciją ir tampa užspaustas. Tas oro perteklius ir sudaro krūtinėje oro pūsles. Dėl nesąmoningo kvėpavimo ( įkvėpimo ir iškvėpimo) tai ir atsitinka. Gerai kad galime apie tai pasikalbėti ir išsiaiškinti, praktikuoti. Aš kviečiu samoningai apžvelgti savo kvėpavimą dainuojant jau dabar !
Comments